W czasach, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika może się wydawać, że wysokość wynagrodzenia stanowi kwestię kluczową, z którymi inne aspekty związane z zatrudnieniem nie mają co konkurować. Tymczasem liczne badania pokazują, że Polaków do pracy wcale nie motywują wyłącznie pieniądze – często przed zmianą stanowiska powstrzymują ich inne korzyści, jakie daje im dotychczasowy szef i załoga. Na czym dokładnie polega system zarządzania przez cele?

Na czym polega system zarządzania przez cele (MBO) i dlaczego jest tak skuteczny?

HR dla firm Wrocław, Szkolenie pracowników Wrocław, Rekrutacja pracowników Wrocław, Szkolenia z zarządzania Wrocław, Szkolenia motywujące Wrocław

System zarządzania przez cele (MBO) opiera się na sposobie pozapłacowej motywacji pracowników. Bazuje na wiedzy o tym, że wysokość wynagrodzenia, choć istotna, nie jest jedynym ani często nawet najważniejszym powodem, dla którego ludzie decydują się na pracę w tej, a nie innej, firmie. Wśród czynników regularnie powtarzających się w badaniach prowadzonych na grupach pracowników znajdują się aspekty takie jak:

  • możliwość wyrażenia swojej opinii na temat danego pomysłu/projektu przed szefem i zespołem;
  • poczucie bycia wspieranym przez szefa w rozwoju kariery zawodowej;
  • jasne ścieżki rozwoju zawodowego i wizja własnej przyszłości w firmie.

To często one – a nie jedynie kwota co miesiąc wpływająca na konto – decydują, czy dany pracownik zechce związać się z danym przedsiębiorstwem na wiele lat oraz wykonywać powierzone mu obowiązki z pełnym zaangażowaniem i sumiennością. Po analizie czynników najmocniej wpływających na poziom motywacji pracowników widać więc wyraźnie, że system zarządzania przez cele (MBO) warto wdrożyć we własnej firmie.

Metoda SMART – często wykorzystywana w systemie MBO

Metoda SMART jest doskonale znana nie tylko przedsiębiorcom, ale również menedżerom przychodzącym na szkolenia z zarządzania Wrocław. Osoby te są odpowiedzialne za motywowanie podległych im osób do bardziej efektywnej pracy. W skrócie mówiąc, metoda SMART wiąże się z wyznaczaniem celów według:

  • S (specyfic) – czyli cel musi być konkretny, najlepiej wyrażony w liczbach (na przykład: chcę, aby mój zespół skończył 5 projektów do końca tego roku kalendarzowego);
  • M (measurable) – cel musi być mierzalny, wtedy wiadomo, czy zespół robi postępy w osiągnięciu rezultatu, czy też nie;
  • A (achievable) – cel powinien być osiągalny; zadanie musi być adekwatne do możliwości zespołu; gdy cel będzie zbyt trudny, członkowie zespołu będą czuć, że i tak go nie osiągną;
  • R (realistic) – cel musi być możliwy do spełnienia w warunkach, jakimi dysponuje zespół (zarówno jeśli chodzi o zasoby ludzkie, finansowe, jak i czasowe);
  • T (time-bound) – dobrze wyznaczony cel ma nakreślony horyzont czasowy; mając konkretną datę przed sobą, łatwiej zmobilizować siły, aby go osiągnąć w wyznaczonym terminie.

Skontaktuj się z nami:

Niniejszym oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Platforma Kariery Aneta Ilkiewicz-Krawczyk z siedzibą w Żerniki Wrocławskie, ul. Jesionowa 8c, moich danych osobowych w zakresie niezbędnym do realizacji świadczonych na moją rzecz usług. Jednocześnie potwierdzam, że mam ukończone 16 lat i jestem świadomy, że przysługuje mi prawo do wglądu w moje dane osobowe oraz prawo do odwołania udzielonej zgody i żądania usunięcia moich danych osobowych.
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM