Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMI, co siódmy projekt realizowany w zespole kończy się fiaskiem. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co idzie nie tak, że dobrze zapowiadające się przedsięwzięcie ostatecznie nie odnosi sukcesu? Przed Wami 5 najważniejszych dysfunkcji w pracy zespołowej.

Dysfunkcja numer 1: brak zaufania

U podstaw problemów ze sprawną realizacją projektów leży brak zaufania. Bazą udanego przedsięwzięcia realizowanego w grupie specjalistów jest pewność dotycząca kompetencji wszystkich osób, ale też umiejętność proszenia o pomoc w sytuacjach podbramkowych. Właśnie po to praca odbywa się w zespole, aby poszczególni jej członkowie mogli obdarzać się wsparciem w kluczowych momentach.

HR dla firm Wrocław, Szkolenie pracowników Wrocław, Rekrutacja pracowników Wrocław, Szkolenia z zarządzania Wrocław, Szkolenia motywujące Wrocław

Dysfunkcja numer 2: obawa przed konfliktem

Dotyczy przede wszystkim tych osób, które boją się działać, bo nie chcą popełniać błędów. Nie rozumieją, że są one nieuniknione i nie stanowią końca świata. Są jedynie jednym z problemów na drodze do osiągnięcia celu. W zespole bardzo ważna jest umiejętność konstruktywnej krytyki. Takiej, która nie obraża konkretnych osób, nie uderza w ich czułe punkty, lecz merytorycznie odnosi się do sedna problemu i pozwala popchnąć projekt naprzód.

Dysfunkcja numer 3: brak zaangażowania

Występuje, gdy jeden z członków zespołu czuje się nieistotny, a jego zdanie jest prawie w ogóle niebrane pod uwagę. Trudno w takiej sytuacji o zmobilizowanie się do działania na pełnych obrotach w imię powodzenia projektu.

Dysfunkcja numer 4: unikanie odpowiedzialności

Pojawia się wtedy, gdy podchodzi się do zadania w sposób instrumentalny jak do każdego innego obowiązku, który trzeba jak najszybciej doprowadzić do końca.

Dysfunkcja numer 5: brak dbałości o wynik

Atmosfera braku zaangażowania może doprowadzić do sytuacji, że w zasadzie wszystkim członkom zespołu przestanie zależeć na wyniku. Wtedy panuje niepisana zgoda na to, że celem jest wyłącznie realizacja odgórnie narzuconych założeń. Przeciwdziałaniu pojawienia się tego typu problemów na etapie pracy zespołowej służą szkolenia z zarządzania Wrocław.

Skontaktuj się z nami:

Niniejszym oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Platforma Kariery Aneta Ilkiewicz-Krawczyk z siedzibą w Żerniki Wrocławskie, ul. Jesionowa 8c, moich danych osobowych w zakresie niezbędnym do realizacji świadczonych na moją rzecz usług. Jednocześnie potwierdzam, że mam ukończone 16 lat i jestem świadomy, że przysługuje mi prawo do wglądu w moje dane osobowe oraz prawo do odwołania udzielonej zgody i żądania usunięcia moich danych osobowych.
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM